Виховна година «Залишаємося гідними своїх героїв»

В Україні 20 лютого вшановують пам’ять Героїв Небесної Сотні. Саме в ці дні, 10 років тому, під час Революції гідності, протистояння між українським народом і тодішнім режимом сягнуло свого піку.

З метою гідного відзначення 10-ї річниці пам’яті Героїв Небесної Сотні для здобувачів вищої освіти ОП Середня освіта (Хімія) куратором 13 академічної групи Вікторією Давискибою та куратором 23 академічної групи Наталією Недайборщ на кафедрі хімії та екології було проведено виховну годину під лозунгом «Залишаємося гідними своїх героїв». Виховна година у здобувачів розкриває суть подвигу Небесної Сотні, вшанування героїзму українських захисників і тих, які полягли, і тих, які сьогодні зі зброєю в руках захищають суверенітет України, формує розуміння єдності й цілісності України, як вільної, незалежної, демократичної та заможної держави; сприяє формуванню історичної пам’яті; виховує почуття патріотизму та усвідомлення національності, розвиває бажання стати гідними громадянами України. До заходу також долучились викладачі цієї ж кафедри Тамара Зеленко та Мирослава Сорока.

Після проведення виховної години всі учасники долучились до меморіального віче «Заряджені гідністю та жагою свободи», що відбулось в місті о 10:00 біля пам’ятного ознакування Героям Небесної Сотні, що на розі вул. Незалежності – Гайдамацька. Адже ця дата стала для нас символом незламної волі українського народу, його готовності боротися за свої права та гідність.

Ми вшановуємо пам’ять Героям, які до останнього вдиху боролися за майбутнє держави, були різні за віком, національністю, освітою, статтю, релігійними та політичними поглядами. Серед них були люди різних поколінь: від 82-річного Івана Наконечного до 17-річного Назара Войтовича. Всіх їх об’єднувало спільне бажання – жити у демократичній європейській країні, бути господарями на рідній землі.

Пам’ять про Героїв Небесної Сотні не вмирає. Вона живе в серцях усіх українців, сприяючи громадській активності, консолідації суспільства та формуючи усвідомлення відповідальності кожного за майбутнє України.

Відкрита лекція з дисципліни «Збереження ландшафтного та біо-різноманіття»

20 лютого 2024 року на 2 парі для здобувачів 164о та 164п груп спеціальності 101 Екологія проведено відкриту лекцію з дисципліни «Збереження ландшафтного та біо- різноманіття» на тему: «Міжнародний досвід збереження біо- різноманіття» доцентом кафедри хімії та екології Наталією Душечкіною, яка має 10-річний стаж науково-педагогічної та 25-річної практичної роботи на посадах, дотичних до спеціальності здобувачів. Тому неоціненний досвід доцента передається молодим здобувачам освіти Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Заняття проведено на високому науковому і методичному рівні та згідно навчально-методичних вимог. Теоретичний матеріал лекції доповнено цікавою презентацією та актуальними статистичними даними щодо сучасного стану біо- різноманіття в Україні та за її межами. Студенти задавали багато питань з проблематики лекції, дискутували про причини та наслідки змін довкілля та їх впливу на біо- різноманіття й отримали настанови для подальшого особистісного наукового розвитку з питань екології.

Участь екологів у практичній реалізації реформи управління відходами

9 лютото за ініціативи Асоціації PAEW відбувся Загальнонаціональний круглий стіл «РЕФОРМА УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ: як зупинити велику імітацію чи «млинець нанівець»?». У заході взяли участь народні депутати України, представники Міндовкілля, Мінекономіки, ДРС, НАБУ, СЕП, ДЕІ, субʼєкти-утворювачі відходів, субʼєкти-ліцензіати, екологи, представники громад, науковці, представники ЗМІ. Від Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини у заході взяли участь професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна.

На засіданні круглого столу висвітлювалися нагальні питання, зокрема те, що в час війни Україна отримала замість євроінтеграційної реформи нові ризики поглиблення кризи відходів, забруднення лісосмуг тонами особливо небезпечних речовин, погіршення епідеміологічної ситуації та порушення прав українців і субʼєктів господарювання Міндовкіллям. За даними проєкту Ареna-2, у 2022 році в Україні утворилось близько 498 тисяч тон небезпечних відходів, що складає орієнтовно 12,2 кг на кожного українця. В середньому 1300 тон щодня. Отже понад 30 тис тон приблизно з 9 січня 2024 року вже десь осідає.

Відтак, Ми є свідками практичної реалізації реформи управління відходами. Вочевидь – це одна з найскладніших довкіллєвих реформ!

Мотивована зустріч-звіт високого рівня лідерів та проєкти, що змінюють Україну під час війни «Зелена трансформація: réunion»

18 січня за організації Асоціації PAEW відбулася мотивована зустріч-звіт високого рівня лідерів та проєкти, що змінюють Україну під час війни. Викладачі-екологи факультету природничої освіти та природокористування (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна, доцент Роман Подзерей) взяли участь у заході.

Засновниця проекту «Екотрансформація», президентка Асоціації Professional Association Of Environmentalists Of The World Людмила Циганок зазначила, що «під час війни в Україні лідерство проявилось у всіх складових сучасного терміну ESG — стейкхолдерам довелось оцінити, як бізнес працює з ризиками та можливостями, пов’язаними з екологічними, соціальними та управлінськими критеріями, а громадам зрозуміти, що без бізнесу нам не вистояти, адже війни виграють економіки у всі часи».

У ході зустрічі наведені світові та українські успішні приклади взаємодії, що не словом, а ділом змінюють громади, регіони, державу. Зокрема, виступили Леонора Гевесслер, федеральний міністр, Федерального міністерства Австрії з Кліматичних дій, навколишнього середовища, енергетики, мобільності, інновацій та технологій, Крістіна Гаверкамп, керуючий директор Deutsche Energie-Agentur (DENA), посли Австрії, Нідерландів та Бельгії, представники дипломатичних відомств країн ЄС, а також команди стійких лідерів НЕК Укренерго, Інтерпайп, МХП та багато інших генеральних директорів та лідерів підприємств, академічної спільноти. Кількість учасників була понад 450 осіб.

Залучення викладачів факультету до Громадської організації Української екологічної асоціації «Зелений світ»

17 січня на базі науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» відбулося вручення посвідчень членам відокремленого підрозділу Української екологічної асоціації «Зелений світ» Уманської міської філії. Вручення проводив голова Уманської міської філії «ЗС» Олександр Балабак. До складу асоціації від факультету природничої освіти та природокористування увійшли більше 25 осіб. Представником інтересів членів громадської організації від Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини обрано старшого викладача кафедри хімії та екології Віталія Гончарука.

Під час заходу учасники ознайомилися із статутом організації, перспективами її подальшої діяльності та намітили спільні дії у збереженні навколишнього природного середовища.

Участь екологів у марафоні «Європейські зелені виміри» у рамках Проєкту ЄС Еразмус+ Жана Моне

15 січня стартував ІІ раунд Зеленого марафону з Міждисциплінарних студій «Європейські зелені виміри». Участь у заході взяли представники рівних освітніх закладів, в тому числі й Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. До марафону долучилися екологи університету (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна, доцент Роман Подзерей, викладач Святослав Мандебура та здобувачі першого бакалаврського та другого магістерського рівнів).

Стартова зустріч відбулася в онлайн форматі на тему «Природні ресурси, якість довкілля та зміна клімату». Спікер зустрічі, професор Олена Мітрясова окреслила основні екологічні ризики, які визначають сталий розвиток планети. Показала, що такими межами ризику є зміна клімату, скорочення біорізноманіття, збільшення споживання поживних речовин, забруднення антропогенними речовинами, зменшення озонового шару, закиснення Світового океану, зменшення запасів прісної води; зниження площ лісових покривів тощо. Визначено конструктивні трансформації, які можуть стати «дорожньою картою» на шляху виходу людського суспільства з глобальної екологічної кризи.

Вітаємо з першим захистом кваліфікаційних робіт спеціальності 101 Екологія

Цьогоріч здобувачі спеціальності 101 Екологія другого магістерського рівня вперше захищали кваліфікаційні роботи.

Голова та члени Екзаменаційної комісії відзначили високий рівень виконання магістерських робіт та підготовки усіх здобувачів вищої освіти.

Студентами були представлені результати наполегливої праці протягом усього періоду навчання під пильним керівництвом досвідчених науковців. Під час доповідей магістранти висвітлили актуальні проблеми пов’язані із впливом людини, її господарської та виробничої діяльності на природні ресурси, проаналізували існуючі підходи до їх вирішення, запропонували багато цікавих науково-технологічних рішень та розкрили ряд питань, які стануть актуальними у найближчому майбутньому.

Здобувачі показали високий рівень теоретичної та практичної підготовки, застосували сучасні наукові підходи і на високому рівні представили результати самостійно отриманих результатів.

Вітаємо з успішним захистом магістерських кваліфікаційних робіт.

Шановні випускники, ніколи не зупиняйтеся на досягнутому. Бажаємо вам натхнення, наполегливості, кар’єрних здобутків, особистих перемог, реалізації задумів і творчих планів.

Нехай Вам щастить у нових звершеннях!

ІНФОРМАЦІЙНІ ДНІ ПРОГРАМИ ЄС ЕРАЗМУС+

Наприкінці грудня 2023 р., відбулися інформаційні зустрічі організаторів Програми ЄС Еразмус+. Зустрічі проходили онлайн на платформі Zoom з прямою трансляцією на YouTube канал НЕО в Україні. Організаторами заходу виступили: Представництво ЄС в Україні, Офіс Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, МОН України, Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти України, Національне агентство кваліфікацій України, Інформаційний центр Еразмус+ молодь та Європейський корпус солідарності.

У перший інформаційний день програми розкрито можливості ЄС Еразмус+ у сферах освіти, молоді та спорту для новачків. Показано перші кроки участі в Програмі для організацій новачків (Programme Guide, портали, аналіз існуючого досвіду, пошук партнерів, розробка ідеї проєкту).

На другий день висвітлено можливості в сфері шкільної освіти, у сфері вищої освіти (мобільність, віртуальні обміни, проєкти співпраці з розвитку потенціалу вищої освіти, Еразмус Мундус), можливості напряму Жан Моне: Європейські студії.

Третього дня інформація подана для представників відділів міжнародної співпраці ЗВО України – виконавців. Розкрито обов’язкові кроки впровадження проєктів з міжнародної академічної мобільності та проєктів співпраці Програми ЄС Еразмус+. Подано  рекомендації щодо промоції участі університетів в проєктах Еразмус+.

Учасниками від Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, факультету природничої освіти та природокористування були здобувачі першого бакалаврського та другого магістерського рівня вищої освіти ОП Екологія.

За результатами участі отримано сертифікати.

Отримано сертифікати про акредитацію

На кафедрі хімії та екології факультету природничої освіти та природокористування Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини цього року організовано акредитаційну справу зі спеціальностей 101 Екологія та 014.06 Середня освіта (Хімія) другого магістерського рівня. Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти проведено оцінку задекларованих ОП.

Вітаємо гарантів ОП Екологія (доцент Наталія Душечкіна), ОП Середня освіта (Хімія) (доцент Наталія Горбатюк) та колектив із отриманням сертифікатів про акредитацію ОП зазначених спеціальностей.

Наукова співпраця екологічної лабораторії та Музею зоології імені М. Ф. Коваля

20 грудня в межах виконання роботи Малої Академії наук учнем 9 класу Уманської міської гімназії №8 Ігорем Руденко на тему: «Особливості утримання L-сомів, вплив абіотичних та біотичних чинників на їх розмноження» (керівники, вчителі І. Гаража та Н. Потапенко, консультант, доцент Леся Мороз) на базі науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» проведено визначення параметрів якості води. Це стало необхідним для визначення впливу рН, температури, ОВП на життєдіяльність L-сомів.

Бажаємо учасникам дослідження перемоги у конкурсі наукових робіт МАН.