Архив рубрики «Без рубрики»

Підписання угоди про співпрацю із стейхолдерами

Нещодавно підписано угоду про співпрацю між Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та НПП «Кармелюкове Поділля», який є стейкхолдером ОП Екологія.

Співпрацю із НПП Кармелюкове Поділля розпочато у 2018 із спільного семінару з метою привернення уваги до цінності водно-болотних угідь для підтримання збалансованого розвитку нашої планети. Фахівці парку ознайомили учасників із його ландшафтним та біологічним різноманіттям, історією, археологією, традиціями. За результатом співпраці студенти взяли участь у екологічному таборі, конкурсі фотографій «Природа через об’єктив», Всеукраїнській конференції «Роль національних природних парків у розвитку туризму», молодіжному форумі «Південне Поділля – перлина України».

Спільне дослідження території парку відбувалося у декілька етапів. Дослідження проводилися в локаціях: урочище «Вишенька», рекреаційному пункті «Криниця Лотоцького», групі джерел «Берізки» та «Три криниці», в урочищі «Лісгора». Досліджувалися параметри стану водних природних джерел, ґрунту, здійснювалося вимірювання радіаційного фону цих територій. Науковцями здійснено дослідження біологічного, ландшафтного різноманіття та вивчено екологічний стан водних ресурсів парку, проведено супутниковий аналіз кліматичних умов, показників якості джерельної води: температури, pH, вміст солей, електропровідність, агрохімічних показників, радіаційного фону.

За такої співпраці маємо надію на спільні публікації, зокрема у вигляді монографії.

Університет є співорганізатором Всеукраїнської конференції в НПП «Кармелюкове Поділля»

15 серпня на базі НПП «Кармелюкове Поділля» відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Регіональні аспекти наукових досліджень на об’єктах природно-заповідного фонду». Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини є співорганізатором конференції.

Програма конференції була насичена різними заходами: від наукових доповідей до екологічної стежини та майстер-класу із верхової їзди.

Від університету із доповіддю на пленарному засіданні виступила професор Світлана Совгіра з темою «Досвід УДПУ у проведенні науково-дослідних робіт на об’єктах ПЗФ».

У секційних засіданнях взяли участь: доцент Роман Подзерей, доцент Наталія Душечкіна, доцент Світлана Люленко, старший викладач Віталій Гончарук, викладач Святослав Мандебура.

Організатори конференції доклали максимум зусиль для того, щоб захід відбувся на високому рівні.

The International Environmental School «EUROPEAN GREEN DIMENSIONS: CHALLENGES FOR UKRAINE»

6-8 червня 2024 року відбулася Міжнародна Літня Школа «Європейські зелені виміри: виклики для України»у онлайн форматі. Захід організовано Чорноморським національним університетом імені Петра Могили в межах проєкту Програми Європейського Союзу ЕРАЗМУС+ Жан Моне.

У заході традиційно взяли участь екологи кафедри хімії та екології та викладачі кафедри географії, геодезії та землеустрою факультету природничої освіти та природокористування Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини.

Питання, які висвітлювалася у процесі дискурсу: сучасні принципи та інструменти реалізації європейської екологічної політики; порівняльний аналіз екологічного законодавства ЄС та України; впровадження європейських стандартів в екологічну практику України; екологічні проблеми, пов’язані з воєнними діями.

Літня Школа охопила лекції-презентації, дискусії та круглі столи. Учасники отримали сертифікати (18 акад. год./0,6 кредитів ЄКТС), що підтвердили участь у Міжнародній Літній Школі JMEUGD-2024. 

Всесвітній день охорони довкілля відзначається щорічно 5 червня.

Всесвітній день охорони довкілля є одним з основних способів привернути увагу світової громадськості до проблем довкілля, а також стимулювати політичний інтерес і відповідні дії.

Святкування цього Дня розраховане на те, щоб привнести людський фактор у питання охорони довкілля; дати народам світу можливість активно сприяти стійкому й справедливому розвитку; сприяти розумінню того, що основною рушійною силою зміни підходів до природоохоронних питань є громади; а також роз’яснити корисність партнерських відносин, щоб у всіх країн і народів було більше безпечне й благополучне майбутнє.

Тема Всесвітнього дня охорони довкілля 2024 року — «Відновлення земель, боротьба з опустелюванням і підвищення стійкості до посухи». Основна мета цієї теми полягає в приверненні уваги до важливості відновлення земель та покращення управління ґрунтовими ресурсами, щоб зробити їх більш стійкими до змін клімату, зокрема до посух та опустелювання​ (UNEP — UN Environment Programme)​​ (Society for the Environment)​​ (World Environment Day)​.

Хостом Всесвітнього дня охорони довкілля 2024 року виступить Королівство Саудівська Аравія, яка зосередить заходи на тематиці відновлення земель та підвищення їх стійкості до екстремальних погодних умов, спричинених зміною клімату​ (UNEP — UN Environment Programme)​​ (World Environment Day)​​ (Amala Earth)​.

         Всесвітній день охорони довкілля (World Environment Day) в Україні, як і в усьому світі, відзначається 5 червня. У 2024 році тема заходів присвячена відновленню земель та екосистем під гаслом «Наша Земля. Наше Майбутнє. Ми — покоління відновлення» (Our Land. Our Future. We are #GenerationRestoration)​ (UNEP — UN Environment Programme)​​ (UNESCO)​.

Ця тема підкреслює необхідність колективних зусиль для відновлення земель, боротьби з опустелюванням та підвищення стійкості до посух. Особливу увагу приділяється відновленню природних середовищ існування, захисту біорізноманіття та протидії зміні клімату​ (UNEP — UN Environment Programme)​​ (Outlook Traveller)​.

В Україні цей день набуває особливого значення через масштабні екологічні збитки, завдані війною, які включають забруднення річок, знищення лісів та вимирання дикої природи. Військові дії спричинили величезні екологічні катастрофи, що вимагатимуть довготривалих відновлювальних заходів​ (Yale E360)​.

Навчальні практики здобувачів освіти

Травень для здобувачів вищої освіти – активний період, що передбачає завершення поточного навчального року, складання залікової сесії та час для проведення навчальних практик, які передбачають здійснення практичної підготовки студентів у польових та лабораторних умовах. 

Із 22 по 24 травня 2024 року проведено навчальні практики: «Навчальна географо-біологічна практика», «Навчальна предметна практика», «Навчальна практика з фізіології та біотехнології живих організмів», «Навчальна практика хіміко-екологічна», «Хімічна навчальна практика» для здобувачів вищої освіти ОС «Бакалавр» І, ІІ і ІІІ курсів, що навчаються за освітніми програмами Середня освіта (Біологія та здоров’я людини. Хімія), Середня освіта (Географія. Біологія та здоров’я людини), Біологія та Екологія.

У рамках практик здобувачі освіти вивчили біологічне різноманіття дендрологічного парку «Ладижинський гай» у межах міста Ладижина Вінницької області, дослідили натуральні й антропогенні біотопи долини річки Південний Буг та особливості функціонування Районного комунального підприємства «Гайсинське риборозвідне господарство» в межах села Степашки Вінницької області.

Також відбулася зустріч зі стейкхолдером освітньо-професійних програм Біологія й Екологія керівником підприємства РКП «Гайсинриброзвідгосп» Ігорем Колісніченком, під час якої гаранти освітніх програм та здобувачі освіти обговорили результати навчання та можливості подальшого працевлаштування.

Виїзні навчальні практики, окрім освітнього, дослідницького і практичного змісту мають важливе патріотичне значення, а в умовах дистанційного навчання дають змогу здобувачам освіти познайомитися, подружитися і освоїти новий побут.

Керівники практик щиро вдячні Первинній профспілковій організації університету за виділення коштів на оздоровлення здобувачів вищої освіти.