Перемога екологів природничо-географічного факультету

На базі Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини проходив ХХІІ Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. У ході конкурсу здобувачі освіти усіх факультетів університету мали можливість перевірити свої знання з української мови, виконавши завдання з фонетики, лексикології, морфології, синтаксису, завдання на знання норм правопису тощо. За результатами конкурсу здобувач вищої освіти спеціальності 101 «Екологія» Євгеній Галата зайняв ІІ місце.

Бажаємо Євгенію та іншим здобувачам освіти природничо-географічного факультету творчих злетів та національних досягнень.

Створено геологічну пам’ятку природи «Липовецька астроблема»

Співробітники науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» природничо-географічного факультету УДПУ імені Павла Тичини за результатами проведених щорічних експедицій зробили обґрунтування на створення геологічної пам’ятки природи «Липовецька астроблема» на території Липовецької міської громади Вінницької області (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна). Науковці-екологи досліджували територію перспективного заповідного об’єкту, визначили якість окремих параметрів навколишнього середовища.

Вінницькою обласною радою рішенням №236 від 24 вересня 2021 р. було створено новий об’єкт природно-заповідного фонду місцевого значення – геологічну пам’ятку природи «Липовецька астроблема» орієнтовною площею 20,3 га на території Липовецької міської громади Вінницького району, без вилучення із користування та внесено відповідні зміни в реєстр природно-заповідного фонду. У подальшому будуть встановлені державні інформаційно-охоронні знаки затвердженого зразка та забезпечено виготовлення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території об’єкта природно-заповідного фонду.

Принагідно зазначимо, що за сприяння науковців у 2018 році було створено пам’ятку природи «Іллінецький кратер», яка на сьогодні є функціонуючою і досить відвідуваною територією в рамках агротуризму.

Обговорення нагальних екологічних проблем з випускниками природничо-географічного факультету

На базі науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» відбулася плідна зустріч науковців природничо-географічного факультету з випускником 1998 року Сергієм Скрипником. На сьогодні доцентом кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету.

У ході зустрічі в дружній бесіді обговорювалися проблеми екологічної освіти різних регіонів України, намічені грандіозні плани на проведення спільних наукових досліджень басейну річки Південний Буг.

Співпраця із Сергієм Скрипником триває понад 20 років. За його сприяння і підтримки стали можливими експедиції до витоку Південного Бугу, зустрічі із науковцями різних університетів, спільне опонування із Світланою Совгірою дисертаційних досліджень з проблем екологічної освіти.

Приємно, що наші випускники підтримують продуктивні зв’язки із своєю Alma-mater.

  

Інноваційні форми викладання дисципліни «Управління природоохоронною діяльністю»

Підготовка майбутніх екологів передбачає проведення лабораторних занять на підприємства та у природі залежно від специфіки фахової дисципліни. Так, 2 грудня проведення лабораторних занять з дисципліни «Управління природоохоронною діяльністю» зі здобувачами 48 групи здійснювалося на основі вивчення специфіки управління діяльністю Національного дендропарку «Софіївка» (викладач Віталій Гончарук).

Головним завданням заняття було вивчення методів реалізації законодавства, контроль за дотримання вимог екологічної безпеки, забезпечення проведення ефективних комплексних заходів щодо збереження біорізноманіття дендропарку, досягнення узгодженості дій державних і громадських органів, а також керівництвом дендропарку в галузі охорони навколишнього середовища. Крім того, майбутні екологи ознайомилися із дотриманням всіх вимог догляду за біорізноманіттям дендропарку.

Оскільки однією з особливостей фокусу ОП «Екологія» в УДПУ імені Павла Тичини є «включення в програму дисциплін і практики еколого-природоохоронного напряму, в рамках якого можлива подальша професійна кар’єра і навчання здобувача, зокрема в системі екологічної освіти, діяльності, природоохоронної роботи», то інноваційні форми викладання фахових дисциплін є особливо актуальними.

Обмін досвідом природоохоронної роботи з освітянами Донеччини

26 листопада в Донецькій області відбувся семінар з питань охорони довкілля та сталого розвитку для освітян, працівників комунальних підприємств, управлінців органів місцевого самоврядування, який проходив в рамках регіональної програми «Екологічна просвіта та інформування для сталого розвитку Донеччини на 2020-2025 роки».
З доповіддю виступила професор Світлана Совгіра, яка презентувала діяльність науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» та природничо-географічного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини у напрямах: пошуку і створення нових заповідних об’єктів, укріплення берегів канав, річок, ставків, розчищення та облагородження природних джерел, прибирання несанкціонованих сміттєзвалищ.
Розповіла про застосування технології ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ та їх організацію в рамках осінніх і весняних місячників з благоустрою, Дня Землі та Дня охорони навколишнього природного середовища.
За результати семінару учасники отримали сертифікати.

Презентація факультету в сфері поводження з відходами на Національному форумі

23-24 листопада 2021 року викладачі кафедри хімії, екології та методики їх навчання (професор Світлана Совгіра, Наталія Душечкіна) взяли участь у Національному форумі «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». У 2021 році з огляду на поточну ситуацію навколо масового поширення коронавірусу COVID-19 форум проводився в режимі он-лайн, щоб не створювати загрозу для здоров’я учасників заходу. Захід проводився за сприянням: Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

Метою Форуму було визначення в Україні проблем та шляхів подолання критичної ситуації у сфері поводження з побутовими та промисловими відходами на регіональному рівні та у місцевих громадах, формування нормативно-правової бази щодо управління відходами, впровадження природоохоронних ініціатив та проєктів, сприяння залученню інвестицій у сферу перероблення відходів, реалізація екологічно дружніх, ресурсо- та енергоефективних технологій тощо.

З темою доповіді «Актуальність прибирання несанкціонованих сміттєзвалищ» виступила професор Світлана Совгіра, яка представила роботу здобувачів та викладачів природничо-географічного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, зокрема одного із його підрозділів – екологічної лабораторії. Розповіла про організацію заходів із благоустрою міста Умань та прилеглих територій, очищення акваторій, збереження природоохоронних територій, заповідних та інших особливо цінних об’єктів, здійснення екологічного виховання та, зокрема, формування у молоді таких якостей, як почуття соціальної відповідальності, небайдужості, прагнення до активних дій з впорядкування і оздоровлення довкілля.

За результатами форму учасники отримали сертифікати.

Підвищення цифрової грамотності екологами факультету

Нещодавно в рамках формування у викладачів цифрової грамотності на базі УкрІНТЕІ відбувся українсько-латвійський семінар в онлайн режимі «Розвиток цифрової науки в Латвії та Україні: сучасний стан і перспективи». Участь у заході взяли екологи природничо-географічного факультету (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна, викладачі Роман Подзерей, Святослав Мандебура, Тетяна Марочкіна).

Організаторами заходу запропоновано значний масив актуальних матеріалів за різними напрямами наукової діяльності у електронному вигляді, призначений для здійснення наукової та освітньої діяльності.

У ході семінару висвітлювалися питання щодо відкритої науки та Національного репозиторію академічних текстів України, а також відкритої науки у Латвії – дослідження ситуаційного картування, учасники, дорожня карта та стратегія реалізації. На особливу увагу заслуговують виступи Яніса Крейцбергса та Олени Чмир про принципи академічної етики й доброчесності, які є надзвичайно актуальними у наукових колах України.

Учасники семінару отримали сертифікати (6 акад. год.)

Виробнича практика екологів на підприємствах

Згідно навчального плану виробнича практика здобувачів 4 курсу ОП «Екологія» (у39/3, 48 групи) проходили упродовж 4 тижнів із 18.10. по 12.11.2021 р. Практика здубувачів здійснювалася на дослідній станції тютюнництва та ДП «Уманське лісове господарство» (керівники: викладач Гончарук Віталій, доцент Вітенко Володимир).

Під час проходження практики здубувачі взяли участь у застосуванні технології вирощування різноманітних сортів та гібридів тютюну та цукрового буряку. В теплицях вивчали особливості вирощування культур тютюну. Крім цього, вивчалися фенологічні фази росту та розвитку нових селекційних форм на дослідних полях цієї установи.

Під керівництвом фахівців лісового господарства практиканти проводили помітку дерев для подальшого проведення санітарної рубки, ознайомилися з термінологією, яка широко використовується в лісовому господарстві, наприклад, таксація, яка дає змогу встановити приблизний запас деревини на певних кварталах лісу.

 Головний лісничий довів до відома практикантів проблеми лісового господарства України та перспективи його розвитку на прикладі Уманського лісового господарства.

Міжнародне стажування викладачів кафедри

В рамках підвищення професійного рівня викладання фахових дисциплін викладачами кафедри хімії, екології та методики їх навчання (доцентами Наталією Душечкіною, Наталією Горбатюк, Оленою Задорожною та викладачем Романом Подзереєм) здійснено міжнародне стажування, на базі Західно-Фінляндського коледжу (Туреччина).

Мета стажування ‑ набуття знань і досвіду у розвитку «Soft skills development in teaching professional training».

Як результат стажування викладачі набули таких умінь: вибудовувати ефективну взаємодію з учасниками освітнього процесу на різних рівнях через вербальні та невербальні техніки з урахуванням специфіки та інтересів другої сторони переговорів; успішного формування стратегії управління власним розвитком в умовах швидких змін, можливості ефективного здійснення саморегульованого навчання та пошуку відповідної інформації з різних джерел й вміння ними ефективно управління; здійснювати наставництво та бути готовим до ситуаційного лідерства.

У викладачів за підсумками стажування сформовано проектне мислення із застосуванням системного підходу для вирішенням актуальних освітніх завдань і набуто комунікативні та управлінські навички.

По завершенню учасники міжнародного стажування отримали сертифікат.

Осіння школа в рамках проекту Erasmus+ Jean Monnet Chair «EU Climate Leadership»

25-30 жовтня викладачі природничо-географічного факультету (професор Світлана Совгіра, професор Оксана Браславська, доцент Наталія Душечкіна, викладачі Святослав Мандебура, Тетяна Марочкіна та група студентів-екологів пройшли навчання в Осінній школі «Стала енергетика та клімат: досвід ЄС для України» до Днів сталої енергетики в рамках проекту Erasmus+ Jean Monnet Chair, яка проходила у змішаному режимі на базі Сумського національного аграрного університету. Цільовою аудиторією школи були: державні службовці, лідери громад, представники громадських організацій, викладачі ЗВО, студенти та інші зацікавлені групи.

За п’ять днів роботи школи розглядалися питання: кліматичної безпеки, міжнародної кліматичної політики, питання клімату та енергетики, їх впливу на агро- біоекосистеми тощо.

За результатами проведено заходу викладачі та студенти отримали сертифікати учасників заходу.