Участь екологів у конкурсі «Органічне виробництво – перспективи для молоді»

На базі Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти та Федерації органічного руху України за підтримки німецько-українського проєкту «Німецько-українська співпраця в галузі органічного сільського господарства» проходив конкурсстудентських робіт з органічного агровиробництва та маркетингу органічної продукції на тему: «Органічне виробництво – перспективи для молоді». Мета конкурсу – популяризація здорового способу життя, збереження навколишнього середовища та залучення населення до споживання органічних продуктів.

У конкурсі взяв участь Олександр Іщенко – здобувач вищої освіти 3 курсу 38 групи, спеціальності 101 Екологія (науковий керівник, доцент Роман Подзерей). Тема конкурсної роботи здобувача: «Виробництво органічної продукції рослинництва в техногенних умовах на прикладі Паланської територіальної громади».

Результати конкурсу оголошено 1 травня 2024 року під час роботи Студентського Органічного Форуму «Органічне агровиробництво: майбутнє для молоді».

За результатами конкурси визнано, що виконання таких робіт у закладах освіти з поширення органічних сільськогосподарських практик у нашій країні здатне вивести органічне сільське господарство на якісно високий, провідний міжнародний рівень.

Бажаємо нашим екологам творчих успіхів та нових креативних ідей!

Завершився Зелений марафон з Міждисциплінарних студій «Європейські зелені виміри» у рамках Проєкту ЄС Еразмус+ Жана Моне

З 10.01 по 01.05.2024 року викладачі та здобувачі ОП Екологія факультету природничої освіти та природокористування взяли участь у роботі Міждисциплінарних Студій «Європейські Зелені Виміри». Студії відбувалися у рамках реалізації проєкту Європейського Союзу Еразмус+ Жана Моне «Європейські Зелені Виміри». Зустрічі проходили у он-лайн форматі, організовані Чорноморським національним університетом імені Петра Могили (цільова аудиторія: студенти, аспіранти, викладачі, науковці, громадські діячі, практики та усі зацікавлені).

За цей період було розглянуто такі теми: «Природні ресурси, якість довкілля та зміна клімату», «Зелені ініціативи та зелена дорожня карта», «Стратегії екологічної політики ЄС», «Зелена циркулярна економіка та розвиток низькокарбонової економіки», «Інтегроване управління водними ресурсами: виклики ХХІ століття» та багато інших.

Захід охопив лекції-презентації, дискусії та круглі столи. Учасники отримали сертифікати (90 акад. год./3 кредити ЄКТС), що підтвердили участь у Міждисциплінарних студіях «Європейські зелені виміри» у рамках Проєкту ЄС Еразмус+ Жана Моне.

Консультування екологів з реалізації FSC національного стандарту

29 квітня WWF-Україна у партнерстві з FSC Україна провели вебінар «Реалізація потенціалу експертів і консультантів з питань цінностей довкілля у сфері FSC сертифікації». У заході взяли участь гаранти освітньої програми Екологія першого та другого магістерського рівнів вищої освіти, науково-педагогічні працівники, які забезпечують відповідні освітні компоненти, здобувачі-магістри груп 164о та 164п, здобувачі-бакалаври 38 та 48 груп.

Консультування екологів здійснювалося в рамках підписаних угод із ДП «Ліси України» Уманського (Черкаська обл.) та Гайсинського (Вінницька обл.) лісового господарства, що є стейкхолдерами освітніх програм з екології, на базі яких здобувачі проходять навчальні та виробничі практики.

 Під час вебінару закцентовано на: значенні експертної та консультаційної підтримки у просуванні відповідального лісогосподарювання; складових взаємодії з експертами та консультантами в FSC сертифікації системи лісогосподарювання; потенційних сферах залучення експертів та консультантів з питань цінностей довкілля до практичної реалізації FSC національного стандарту системи ведення лісового господарства для України; досвіді експертної,  консультаційної, навчальної підтримки практичної реалізації вимог FSC сертифікації системи лісогосподарювання в частині цінностей довкілля.

Сьогодні світ згадує День Чорнобильської трагедії

26 квітня 1986 року стався один з найбільших ядерних вибухів в історії, що спричинив серйозні наслідки для України та всього світу.

Пам’ятаємо про катастрофу та вшановуємо ліквідаторів.

Долучення екологів до відтворення лісів в умовах воєнного стану

Нещодавно екологи кафедри хімії та екології (доцент Роман Подзерей, старший викладач Віталій Гончарук, викладач Святослав Мандебура, викладач-стажист Владислав Парахненко) взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції «Відтворення лісів в умовах воєнного стану», що проходила на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді МОН України.

Мета заходу – привернення уваги державних та громадських організацій до проблем збереження біологічного різноманіття лісових екосистем, відтворення та розширення площі високопродуктивних стійких насаджень; підвищення фахового рівня керівників учнівських лісництв, а також сприяння співпраці закладів освіти, органів державної влади, громадських організацій в поліпшенні ефективності роботи учнівських лісництв.

Конференція проходила в змішаному форматі.

У ході конференції розглядалися такі питання: лісовідновлення та лісорозведення в умовах воєнного стану; динаміка пошкоджень лісових насаджень на сході України внаслідок бойових дій; вирощування посадкового матеріалу з метою післявоєнного відновлення паркових та лісопаркових зон міст; учнівські лісництва – основний профорієнтаційний майданчик для залучення молоді в лісове господарство; трансформації освітнього середовища учнівського лісництва на вимогу сьогодення.

За результатами роботи конференції учасники отримали сертифікати.

Екологам про академічну доброчесність в сучасній освіті, науці і практиці

23 квітня екологи факультету природничої освіти та природокористування взяли участь у відкритому науково-практичному семінарі УкрІНТЕІ з підвищення кваліфікації на тему «Академічна доброчесність в сучасній освіті, науці і практиці». Спікерки: канд. пед. наук, ад’юнкт Зоя Шарлович  та спеціаліст Наталія Мошенець (Міжнародна Академія Прикладних Наук в Ломжі, республіка Польща).

До заходу були залучені професор Світлана Совгіра, доценти Наталія Душечкіна, Роман Подзерей, викладач Святослав Мандебура, здобувачі першого бакалаврського та другого магістерського рівнів вищої освіти.

У процесі семінару розкрито значення сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, які дають можливість вільного доступу до інформації. Проте, як зазначили доповідачі, у такому хаосі інформаційних матеріалів легко загубитися, але важливо не втратити свою честь, сумління, порядність та інші етичні якості, які мають бути притаманні сучасним фахівцям, науковцям, учасникам освітнього процесу.

Були розкриті питання: Як зберегти свою ідентичність? Як користуватися джерелами, щоб не порушувати правил авторського права? Як у своїх статтях, наукових працях, на сайтах використовувати джерела із достовірною інформацією? Як бути впевненому, що зміст, приведений у праці автора, належить саме йому, а не запозичений без посилання на справжнього автора?

Ці та інші питання, що стосуються Академічної доброчесності, було обговорено на зустрічі під час семінару. Було змістовно і повчально.

Х Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Географія та екологія: наука і освіта»

Вже стало гарною традицією на факультеті природничої освіти та природокористування проведення наукових заходів. Тому 18-19 квітня 2024 року на базі кафедри географії, геодезії та землеустрою відбулася Х Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Географія та екологія: наука і освіта».

Конференцію підтримали й стали її співорганізаторами: Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини факультет природничої освіти та природокористування кафедра географії, геодезії та землеустрою; Інститут педагогіки НАПН України, відділ методики навчання географії та економіки, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, природничо-географічний факультет, кафедра географії; Одеський національний університет імені І.І. Мечникова, геолого-географічний факультет; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, географічний факультет кафедра економічної географії та екологічного менеджменту; Університет Григорія Сковороди в Переяславі, факультет природничої освіти, кафедра екології, географії і методики навчання; Софійський університет імені Святого Климента Охридського (Болгарія), Ойцовський національний парк (Польща); КЗ «Гайворонський районний краєзнавчий музей», Гайворонської міської ради Кіровоградської області; Газета «Краєзнавство. Географія. Туризм».

У конференції взяли участь понад 60 учасників з різних регіонів України: Київської, Сумської, Черкаської, Кіровоградської, Одеської, Миколаївської, Полтавської областей та м. Києва.

Головна мета конференції – обмін знаннями та досвідом, пошук рішень з актуальних проблем розвитку освіти і науки в Україні. У роботі конференції взяли участь керівники державних організацій, експерти з питань реформування освіти та науки України, науковці, фахівці науково-дослідних організацій, викладачі, педагоги, методисти, аспіранти та студенти.

Під час конференції обговорювалися такі питання:

  1. Інтеграція вітчизняної географічної й екологічної освіти і науки у міжнародний простір.
  2. Історія становлення географії у незалежній Україні.
  3. Фундаментальні та прикладні дослідження в географії: досягнення, проблеми, перспективи.
  4. Екологічний моніторинг України та зарубіжних країн.
  5. Активні форми і методи навчання географії та екології у закладах освіти.

Офіційне відкриття конференції розпочалося з вітального слова завідувача кафедри географії, геодезії та землеустрою, доктор педагогічних наук, професора Оксани Браславської, яка зазначила, що в своїх здобутках наука завжди базувалася на наполегливій і кропіткій праці вчених, а у досягненнях завжди покладалися на активності освітян. Також проаналізувала тенденцію розвитку сучасної географічної, екологічної освіти на факультеті природничої освіти та природокористування, кафедрі.

Після офіційного відкриття конференції розпочалося пленарне засідання, в межах якого головні спікери конференції презентували свої доповіді. Під час роботи конференції, засобами відеоресурса Meet, до виступів доєдналися:

з доповіддю на тему: «Дюни Прибузького Полісся та їх сучасне господарське використання» доктор географічних наук, професор кафедри географії Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського Денисик Григорій Іванович;

з доповіддю на тему: «Із досвіду роботи кафедри» завідувач кафедри географії, методики її навчання та туризму Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, кандидат педагогічних наук, доцент Шуканова Анжела Анатоліївна;

з доповіддю на тему: «Навколишнє середовище як засіб навчання географії в закладах загальної середньої освіти» доктор педагогічних наук, професор, заввідділу навчання географії та економіки Інституту педагогіки НАПН України Назаренко Тетяна Геннадіївна;

з доповіддю на тему: «Аналіз грозової активності у Сумській області» кандидат географічних наук, доцент кафедри загальної та регіональної географії Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка Корнус Анатолій Олександрович;

з доповіддю на тему: «Академія сільського розвитку ГО «Спілка сільського зеленого туризму України» завідувач кафедри загальної та регіональної географії, кандидат географічних наук, доцент Сумського державного педагогічного університету імені А.С. Макаренка Корнус Олеся Григорівна;

з доповіддю на тему: «Підвищення якості викладання географії в ЗЗСО засобами геоінформаційних систем» кандидат педагогічних наук, доцент кафедри географії, методики її навчання та туризму Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Федій Олександр Анатолійович;

з доповіддю на тему: «Теоретичні засади проектування змісту професійної підготовки майбутнього еколога» доктор педагогічних наук, професор кафедри хімії та екології УДПУ імені Павла Тичини Совгіра Світлана Василівна

з доповіддю на тему: «Міжпрежметність зв’язків у природничій освіті» завідувач кафедри біології та здоров’я людини УДПУ імені Павла Тичини, кандидат біологічних наук, професор Красноштан Ігор Васильович.

На другий день конференції відбулася екскурсія до Національного дендрологічного парку «Софіївка». Цікава історична подорож, спілкування та позитивні емоції – все це чекало на учасників конференції. Адже Софіївка – відома туристична перлина України, музей садово-паркового мистецтва, місце, де можна поринути у казковий романтичний світ природи та краси.

Науковці мали можливість відвідати могилу цадика Нахмана, синагогу та ряд інших культових й релігійних об’єктів паломництва хасидів.

З особливостями територіальних відмінностей культурного та релігійного просторів Уманщини учасників конференції познайомила член громадської спілки «Всеукраїнської асоціації гідів» Ліана Роднікова.

Наприкінці заходу було підбито підсумки роботи конференції, а всіх зацікавлених запрошено до співпраці. За результатами роботи конференції підготовлено збірник тез доповідей, а також усім учасникам конференції надіслано програму роботи й сертифікати.

Загальнонаціональна акція єднання «Випускники 2024 року для майбутніх поколінь» приурочена Дню Довкілля

Нещодавно у відповідь на заклик Асоціації професіоналів довкілля висадити в кожному селі, селищі, містечку, ОТГ чи містах сквери чи парки, ліси чи сади та до Дня Довкілля,проведено екологічну акцію з висаджування саджанців яблуні на території агробіостанції Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Організаторами виступили завідувач кафедри біології та здоров’я людини Ігор Красноштан, доцент кафедри хімії та екології Роман Подзерей.

Активну участь у акції взяли викладачі, технічний персонал та здобувачі вищої освіти факультету природничої освіти та природокористування.

До участі у заході залучено ліцеїстів 11 класу Уманського ліцею №3 (класний керівник Людмила Прилуцька), Уманського ліцею №2 (заступник директора з навчально-виховної роботи Валентина Островська), Уманського ліцею №1 (практичний психолог Максим Кушнерик). У загальному участь у заході взяли понад 30 учасників.

На початку акції доцент Ігор Красноштан звернувся до покоління, яке будуватиме і відбудовуватиме нашу Україну після Перемоги, щоб, кожен випускник посадив Дерево в своєму місті, містечку чи селі і через 20 років вже своїм дітям показував, якою сильною була віра в нашу Державу. Такі заходи з висадження саджанців дерев та догляд за садом є традиційним для факультету природничої освіти та природокористування, які започатковані доктором сільськогосподарських наук, професором Валерієм Миколайко (декан факультету 2016-2024).

Професор Світлана Совгіра ознайомила присутніх з метою акції, необхідністю формування екологічної культури у населення, поширення знань про стан, значення та захист зелених насаджень.

Ми впевнені, що дерева будуть квітнути і приносити радість і користь. Віримо в майбутнє України та наближаємо нашу ПЕРЕМОГУ разом!

Розширення географії стейхолдерів ОП Екологія

2 квітня підписано договір про співпрацю між Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та філією Гайсинського лісового господарства державного спеціалізованого підприємства «ЛІСИ УКРАЇНИ». Ініціаторами підписання договору виступили викладачі кафедри хімії та екології (доцент Роман Подзерей, старший викладач Віталій Гончарук, викладач Святослав Мандебура, викладач-стажист Владислав Парахненко).

Предметом Договору є створення належних організаційних умов проведення практик здобувачів вищої освіти ОП Екологія, до яких входить: надання методичної допомоги в організації змістовної роботи в лісгоспі,організація належних виробничих та соціально-побутових умов для виконання програми практики, можливість подальшого працевлаштування за наявності вакантних місць.

Обговорили із головним лісничим Віталієм Щурем вимоги ринку праці з підготовки фахівців-екологів. Під час підписання угоди відбулося обговорення змістових питань освітніх програм першого бакалаврського та другого магістерського рівнів в аспекті посилення природоохоронної тематики.

Стейкхолдери висловили свої пропозиції щодо переліку вибіркових освітніх компонентів, а також висловили готовність сприяти практичній підготовці здобувачів освіти під час проходження виробничої практики.

Вибір дисциплін вільного вибору здобувачами вищої освіти

27 березня 2024 р. відбулася зустріч заступника декана з навчальної роботи доц. Інни Рожі зі здобувачами вищої освіти факультету природничої освіти та природокористування. Тема зустрічі: «Дисципліни вільного вибору на 2024/2025 н.р.». Під час зустрічі було обговорено зміст «Положення про порядок вільного вибору навчальних дисциплін здобувачами вищої освіти в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини» та з здійснено вибір здобувачами навчальних дисциплін.

Інною Рожі у форматі онлайн було продемонстровано рубрики, які розміщені на сайті факультету й університету, де окреслено всю необхідну інформацію по дисциплінах вільного вибору. Інна Георгіївна познайомила студентів із загальним переліком дисциплін вільного вибору та силабусами до кожної з них.