Екологічна конференція в Національному природному парку «Камелюкове Поділля»

Нещодавно в НПП «Кармелюкове Поділля» відбулася науково-практична конференція учнівської молоді «Природно-заповідна спадщина Південно-Східного Поділля». Учасниками і співорганізаторами конференції виступили екологи нашого університету. Завдяки активним екологам (викладач Святослав Мандебура, здобувачі Ліля Бузань, Лариса Кучер) стало можливим проведення конференції в Zoom.

Із вітальним словом виступили директор національного парку Олександр Романчук, професор Вінницького державного педагогічного університету ім. Михайла Коцюбинського Анатолій Гудзевич, професор нашого університету Світлана Совгіра.

На конференції розглядалися актуальні проблеми збереження природних ландшафтів, біорізноманіття та аналіз найбільш поширених екологічних проблем.

Проведення конференції стало важливою подією в житті НПП «Кармелюкове Поділля» та Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, яка є беззаперечним внеском у процес наукових досліджень, ставить стимули для подальшої плідної роботи.

Виховний захід до Дня Героїв Небесної Сотні

Сьогодні студенти — екологи та хіміки під керівництвом викладача Віталія Гончарука та доцента Володимира Вітенка кафедри хімії, екології та методики їх навчання взяли участь у виховному заході приуроченому Дню Героїв Небесної Сотні. Захід передбачав ушанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини.

Довідково

20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні згідно з Указом Президента від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». Цього дня вшановується пам’ять про тих громадян, завдяки яким змінено перебіг історії нашої держави. Більшість із них віддали своє життя під час подій Революції Гідності (листопад 2013 року – лютий 2014 року), інші загинули пізніше – у березні та квітні 2014 року, захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права та свободи людини, європейське майбутнє України.

КРУГЛИЙ СТІЛ ДО 29-РІЧЧЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЛАБОРАТОРІЇ

10 лютого на платформі Meet відбувся круглий стіл, присвячений 29-річчю заснування науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта». До заходу долучилися викладачі та студенти природничо-географічного факультету. Із вступним словом про діяльність лабораторії, виступив декан факультету Валерій Миколайко, який розповів про наукову діяльність цього підрозділу УДПУ. Із доповіддю про досвід участі у діяльності лабораторії розповіли завідувачі кафедр факультету: географії та методики її навчання Оксана Браславська та біології та методики її навчання Ігор Красноштан.

 Із організацією, діяльністю лабораторії та останніми її досягненнями за 2020 рік ознайомила завідувач лабораторії Світлана Совгіра. У ході доповідей були згадані: перший завідувач лабораторії Ганна Гончаренко, її учасники – Микола Коваль, Марія Бутило, Анатолій Ткаченко.

Бажаємо молодому поколінню як викладачів так і студентів перейняти досвід «метрів» лабораторії та долучитися до наукової та практичної діяльності екологічного та природоохоронного спрямування.

29 РОКІВ НАУКОВО-ДОСЛІДНІЙ ЛАБОРАТОРІЇ «ЕКОЛОГІЯ І ОСВІТА»

10 лютого 2021 року – виповнюється 29 років активної діяльності науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта».

Науковo-дослідна лабораторія «Екологія і освіта» є структурним підрозділом Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини і здійснює свою діяльність з метою проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з різних напрямів екології для формування екологічної свідомості, світогляду, культури у майбутніх фахівців та підвищення якості їх підготовки в галузі екології і охорони навколишнього середовища.

Координатор діяльності лабораторії − Інститут агроекології і природокористування НААН України.

Лабораторія створена у 1992 році, під керівництвом кандидата біологічних наук, доцента Гончаренко Ганни Євдокимівни, з 2019 року ‒ професора Совгіри Світлани Василівни.

Упродовж усіх років роботи співробітники лабораторії «Екологія і освіта» успішно проводять наукові дослідження, організовують експедиції з вивчення фауни і флори в умовах антропогенної трансформації Побужжя. Зібрані матеріали знаходять місце в щорічному збірнику наукових праць «Наукові записки екологічної лабораторії УДПУ», в монографіях, посібниках.

Досвід природоохоронної роботи екологічної лабораторії висвітлюється в періодичних виданнях, радіо та телебачення. Багато зусиль приділяється зміцненню її матеріально-технічної бази.

За 2020 рік здійснено таку роботу:

Створено гідрологічний заказник «Каскад джерел» в урочищі Павлівка Гайсинського району Вінницької області (24 березня).

Відповідно до Міжнародних та Всеукраїнських екологічних дат разом з освітніми закладами здійснено такі заходи: ЗШ №8 Умань – упорядкування шкільного саду, с. Бузівка – облаштування природного місцевого джерела, с. Степашки – упорядкування природних джерел, оновлення шкільного саду, с. Сумівка – консультативна допомога в оновлені території шкільного лісництва, с. Роги та с. Тальянки – участь у створенні алеї рослин родини лілійних (2 квітня).

До Всеукраїнського Дня екологічних знань упорядковано територію «Алеї бузків» на агробіостанції університету. Здійснено весняне омолодження кущів бузку, підрізку рослинних залишків пряно-ароматичних культур та висівання чорнобривців. Проведена робота спрямована на облаштування території на підтримку Всеукраїнської акції (16 квітня).

Участь у відкритті музею, експозиція якого присвячена землякам – учасникам антитерористичної операції науковців та студентів спеціальності «Екологія». У ході заходу відбулося ознайомлення з експозицією музею, дружня розмова про нагальні питання життєдіяльності учасників АТО (16 жовтня та 20 жовтня).

Проведено наукову екологічну експедицію в Національний природний парк «Кармелюкове Поділля» (Вінницька область, Чечельницький район) Дослідження проводилися в локаціях: урочище «Вишенька», рекреаційному пункті «Криниця Лотоцького», групі джерел «Берізки» (гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення) та «Три криниці» (гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення) в урочищі «Лісгора». Досліджувалися параметри стану водних природних джерел, ґрунту, здійснювалося вимірювання радіаційного фону цих територій. Завершальним етапом роботи було підписання договору про співпрацю між УДПУ імені Павла Тичини та НПП «Кармелюкове Поділля», залучення дирекції парку в якості стейкхолдерів для спеціальності «Екологія» (22 жовтня).

В рамках проєкту міських досліджень ЛУН Місто Air (інтерактивна карта якості повітря в Україні) за ініціативи лабораторії працює стаціонарний прилад для дослідження якості повітря(вимірювання концентрації шкідливих наддрібних часточок – PM 1, PM 2,5, PM 10) (2 листопада).

Розпочато співпрацю із громадською спілкою «Професійна асоціація екологів України» (заключено меморандум про співпрацю) (19 листопада).

Участь екологів у Міждисциплінарній Європейській студії «Кращі Європейські практики з безпеки водних ресурсів задля досягнення цілей сталого розвитку» у рамках Програми ЄС Еразмус+ Жана Моне у форматі ZOOM (5лютого 2021).

Видано збірник наукових праць «Наукові записки екологічної лабораторії УДПУ». Вип. 24 (20 листопада).

Проведено V Всеукраїнську науково-практичну Інтернет-конференцію «Інтеграція фундаментальних та прикладних досліджень в географічній, екологічній та хімічній освіті»(27 листопада).

Опубліковано 2 монографії іноземною мовою, 3 статті у науково-метричній базі даних Scopus, 4 статті у фахових виданнях України.

Участь екологів у програмі ЄС Еразмус + Жан Моне

3 лютого розпочала роботу Міждисциплінарна Європейська студія «Кращі Європейські практики з безпеки водних ресурсів задля досягнення цілей сталого розвитку» у рамках Програми ЄС Еразмус + Жана Моне у форматі ZOOM.

Екологи університету (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна, здобувачі-екологи А. Франко, А.Гарнага, Л. Кучер, Я. Ляховський) зареєстровані для участі у проекті разом із учасникам з багатьох регіонів, університетів, установ, громадських організацій України з таких міст: Кам’янець-Подільський; Мукачеве, Вінниця, Чернівці, Рівне, Львів, Запоріжжя, Київ, Суми, Харків, Кременчуг, Херсон, Миколаїв.

Перший Модуль розпочато темою: «Значення Європейського Союзу у міжнародних природоохоронних взаємовідносинах».

Захід триватиме 10 тижнів по завершенню яких учасники отримають відповідні сертифікати.

Zoom-конференція пілотної виробничої практики екологів

Вперше, за період відкриття спеціальності 101 Екологія здобувачі вищої освіти проходитимуть виробничу практику на підприємствах. Для проходження практики, проведено настановчу конференцію на платформі Zoom, для проведення якої були залучені провідні викладачі з екології, стейкхолдери та студенти-практиканти. Здобувачі матимуть можливість не тільки ознайомитися із роботою на підприємствах, а й безпосередньо взяти участь у здійсненні професійної діяльності.

Бажаємо їм успіхів та становлення екологів в нашому регіоні.

УЧАСТЬ ЕКОЛОГІВ В ОНЛАЙН-ІНТЕНСИВІ ПРОФЕСІЙНОЇ АСОЦІАЦІЇ ЕКОЛОГІВ УКРАЇНИ

29 січня відбувся Онлайн-інтенсив «Все про перевірки Державної Екологічної інспекції: що треба знати бізнесу та як підготуватися» комітету промислової екології та інновації ПАЕУ на платформі ZOOM. У зібранні від кафедри хімії, екології та методики їх навчання взяла участь професор Світлана Совгіра.

Під час засідання заслухано питання: процедури проведення, документів органів державного нагляду (контролю), прав та обов’язків, огляду основних помилок представників органу державного нагляду (контролю) та представників підприємства при організації та проведенні перевірки екологами.

Участь екологів у Всеукраїнському дні пам’яті захисників Донецького аеропорту

Сьогодні Україна вшановує пам’ять захисників Донецького аеропорту — легендарних «кіборгів», які протягом 242 днів героїчно протистояли проросійським сепаратистам та мужньо відстоювали незалежність України. Всеукраїнський день пам’яті захисників Донецького аеропорту щорічно відзначається 16 січня і встановлений за ініціативою українських воїнів, які з травня 2014 року по січень 2015 го дня захищали цей стратегічний об’єкт, а форпост українських кіборгів став символом українського мужності, оплотом українського духу.

Їх відвага та патріотизм навіки закарбувались у пам’яті українців, а самі бійці з того часу отримали горде звання «кіборгів».

Наші екологи – викладачі Віталій Гончарук, Святослав Мандебура взяли участь у цьому заході, який відбувся у нашому місті.

В УНІВЕРСИТЕТІ ПРОХОДИТЬ ДЕСЯТА ЮВІЛЕЙНА ВИСТАВКА АЛЬТЕРНАТИВНИХ ЯЛИНОК

В Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини є гарна традиція напередодні Нового року проводити виставку альтернативних ялинок, ініціатором якої є науково-дослідна лабораторія «Екологія і освіта» (завідувач – професор Світлана Совгіра). Цьогоріч виставка проходить уже десятий раз.

На виставці представлені композиції з різноманітних матеріалів: текстилю, різнокольорового паперу, стрічок, бісеру, мушлі, ґудзиків, природних матеріалів.

Цього року змінюється формат відвідування виставки, що передбачає дотримання посилених протиепідемічних заходів.

Переглянути виставку можна у 211 аудиторії, корпус № 1.

Згодом організатори виставки забезпечать її віртуальний перегляд.

Меморандум про екологічну співпрацю

Вирішення гострих проблем в сфері охорони довкілля, необхідність розвитку прикладної екології в Україні потребує тісної співпраці та ефективного співробітництва експертів-практиків, екологів підприємств України, викладачів та студентів закладів вищої освіти.

З метою налагодження взаємодопомоги у професійному зростанні майбутніх екологів Уманський державний педагогічний університет імені Павла Тичини підписав меморандум з Громадською спілкою «Професійна Асоціація екологів України».

Завідувач кафедри хімії, екології та методики її навчання, доктор педагогічних наук, професор Світлана Совгіра стала асоційованим учасником громадської спілки.

Співпраця з цією організацію забезпечить практичне спрямування підготовки фахівців за спеціальністю 101 Екологія та її відповідність вимогам стандартів екологічної освіти та ринку праці; сприятиме вдосконаленню системи підготовки та підвищення кваліфікації екологів.