ІННОВАЦІЙНІ ФОРМИ РОБОТИ З УЧНЯМИ У ХІМІЧНИХ ЛАБОРАТОРІЯХ ФАКУЛЬТЕТУ

23 вересня у лабораторії хімії та методики її навчання природничо-географічного факультету проведено практикум з хімії «Окисно-відновні реакції» для учнів 11 класу Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 9. Організаторами виступили: доцент Наталія Горбатюк, викладач Вікторія Давискиба, співорганізатором – вчитель хімії, випускниця природничо-географічного факультету Олена Опантан.

Приємно відзначити, що ЗЗСШ №9 є стейхолдером ОП «Хімія».

Хімічний практикум як одна із інноваційних форм освітнього процесу, передбачав самостійне виконання хімічних дослідів учнями під керівництвом викладачів та вчителя.

Такі форми є новими для роботи в хімічних лабораторіях, їх започатковано нещодавно як комплекс лабораторних хімічних робіт, які об’єднано під назвою «Практикум».

Сподіваємося на масову зацікавленість такими роботами як вчителями хімії та і учнями різних класів.

Природничо-географічний факультет долучився до Міжнародних екологічних акцій

16 вересня відзначався Міжнародний день охорони озонового шару. День встановлено на згадку про підписання Монреальського протоколу про речовини, що руйнують озоновий шар. 34 роки тому світова спільнота уклала глобальну угоду для збереження озонового шару – Монреальський протокол. Наприкінці минулого століття людство стикнулось зі світовою екологічною проблемою – виснаження озонового шару та збільшення кількості ультрафіолетового випромінювання на поверхні Землі.

У збереження озонового шару здійснили свій внесок науковці факультету (професор Світлана Совгіра, доценти Олексій Ситник та Наталія Душечкіна), які взяли участь у колективній міжнародній монографії«Adaptation of the territorial communities to the global climate changes».

19 вересня відзначався День працівників лісу. В рамках цієї дати між Уманським державним педагогічним університетом та ДП «Уманське лісове господарство» підписано угоду про співпрацю та заключено договір як зі стейхолдерами.

Така співпраця триває з 2014 року (посадка лісу, прибирання узбіччя лісу тощо).

Світла памʼять!

18 вересня 2021 р. виповнюється 80 років з Дня народження Гончаренко Ганни Євдокимівни. Природничо-географічний факультет, кафедра хімії, екології та методики їх навчання, студенти та друзі памʼятають Ганну Євдокимівну як душевну, чуйну, енергійну, життєрадісну, глибоко професійну, відповідальну та далекоглядну людину. Світла памʼять!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Respect to Ecologist!

Тетяна Марочкіна, викладач-стажист кафедри хімії, екології та методики їх навчання природничого-географічного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, виборола І місце у ваговій категорії до 70 кг  та ІІ місце у ваговій категорії до 63 кг на змаганнях Кубку України з універсального бою серед жінок.

Вітаємо Тетяну Василівну з перемогою! Бажаємо подальшого поступу вперед, досягнення поставлених цілей, невичерпної життєвої енергії, величезної сили волі і нездоланного бажання перемагати!

Співпраця зі стейкхолдерами НПП «Кармелюкове поділля»

В рамках угоди про співпрацю між Уманським державним педагогічним університетом імені Павла Тичини та НПП Кармелюкове Поділля для обговорення питання вдосконалення ОП 101 Екологія викладачі кафедри хімії, екології та методики їх навчання взяли участь у різних заходах. Насамперед, на пленарному засіданні регіонального науково-практичного семінару«Оптимізація процесів поновлення корінних лісових насаджень в умовах Південно-Східного Поділля», який проходив у Національному природному парку «Кармелюкове Поділля» 8–10 вересня виступив доктор сільськогосподарських наук Володимир Вітенко. На секційному засіданні з доповіддю про еколого-просвітницькі аспекти збереження корінних лісових насаджень виступив викладач кафедри Віталій Гончарук.

Друга частина семінару проходила на рекреаційних відділення парку, де викладачі кафедри дали цінні поради зі збереження лісових насаджень.

У ході подальшої роботи була підписана рецензія-відгук стейкхолдерів на ОП Екологія і запропоновано у подальшому розглянути питання про збільшення частки біологічних дисциплін (Екологічна біоіндикація) та схвалено введення у варіативну частину дисципліни «Природоохоронна етика».

Обговорено подальшу співпрацю із Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист».

Крім того, викладачами кафедри проведено профорієнтаційну роботу у школах смт. Чечельник.

Участь екологів у Міжнародному форумі«CLIMATE CHANGE & SUSTAINABLE DEVELOPMENT»

На початку вересня на базі Миколаївського національного університету імені Петра Могили відбувся International Forum «CLIMATE CHANGE & SUSTAINABLE DEVELOPMENT: NEW CHALLENGES OF THE CENTURY». Участь у форумі взяли науковці різних країн: Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини, України та ін.

Приємно відзначити у складі заступників голови оргкомітету та учасника форуму професора Світлани Совгіри. Серед учасників Міжнародного форуму – доцента кафедри хімії, екології та методики їх навчання Уманського державного педагогічного університету Наталії Душечкіної.

На формулі піднімалися актуальні питання збереження нашої Планети, зокрема: сталого розвитку міських територій, зміни клімату та коливання на глобальному та регіональному рівнях, шляхів адаптації до зміни клімату, оптимізації структури моніторингу атмосферного повітря, здійснення діагностики соціально-економічного та екологічного стану агросфери зони міських систем, вплив на ознаки сталого розвитку та багато інших.

Доповіді звучали переважно іноземними мовами, а всі презентації – тільки англійською.

Учасники форуму змогли опублікувати свої доповіді у збірнику за результатами форуму та у колективній монографії.

Новації діяльності науково-дослідної екологічної лабораторії

На початку навчального року відбулося засідання науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта». Приємно відзначити поповнення лабораторії новими співробітниками – справжніми екологами. Під час заходу обговорено перспективні дієві новації у дослідженні екологічного стану навколишнього середовища, вивчення оселищ Бернської конвенції, стану та дигресії лісів, перспективних природоохоронних заходів.

Розширено географію наукових пошуків, зокрема із підписанням угод про співпрацю. Надіємося на найближчий захист дисертацій двох співробітників екологічної лабораторії.

ВІТАННЯ З ОТРИМАННЯМ ДИПЛОМА ДОКТОРА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ НАУК

Колектив кафедри хімії, екології та методики їх навчання щиро вітає свого колегу, доцента Вітенка Володимира Анатолійовича з визнанням його доктором сільськогосподарських наук зі спеціальності 06.03.01 – «Лісові культури та фітомеліорація» та отриманням відповідного диплома.

Це результат старання і старанності, працьовитості та самовіддачі, сили волі і твердості духу. Бажаємо колезі успішного втілення всіх творчих і наукових планів, енергії і натхнення в професійному зростанні і в майбутніх наукових пошуках, щоб в планах була мудрість, а у службових справах — підтримка однодумців, в серці — тепло і сонячно від людської вдячності.

Нехай Ваш шлях буде наповнений новими злетами та досягненнями, основою щасливого особистого життя та плідної професійної діяльності буде лише міцне здоров’я, удача, щирі почуття, підтримка сім’ї і колег.

Володимир Анатолійович не зупиняється на досягнутому, а продовжує наукові дослідження.

Онлайн-інтенсив «Утворення відходів у діяльності підприємств»

В рамках угоди про співпрацю з Міжнародною асоціацією екологів України викладачі-екологи Світлана Совгіра, Наталія Душечкіна, Роман Подзерей взяли участь у онлайн-інтенсиві «Утворення відходів у діяльності підприємств».

Розглядалися такі питання: актуальні питання поводження з відходами на підприємстві, розбір вимог по галузях, віднесення відходів до класу небезпеки, паспортизація відходів тощо.

Отриману інформацію викладачі використовуватимуть в освітньому процесі у ході читання дисциплін «Утилізація відходів та використання вторинних ресурсів», «Екологічна стандартизація та сертифікація», «Управління природоохоронною діяльністю», «Природоохоронне законодавство та екологічне право».

International Summer School «The Best European Practices for the Water Security»

17-18 червня у рамках проєкту програми ЕРАЗМУС+Жана Моне викладачі природничо-географічного факультету (на чолі із деканом Валерієм Миколайко, завідувачем кафедри хімії, екології та методики їх навчання Світланою Совгірою) та студенти-екологи взяли участь у Міжнародній Літній Школі «Кращі Європейські практики з безпеки водних ресурсів» задля досягнення цілей сталого розвитку

У ході засідань школи учасники мали змогу ознайомитися із сучасними викликами в галузі екологічної безпеки водних ресурсів, водними екосистемами національного природного парку «Бузький Гард», оперативним екологічним моніторингом водного середовища, характеристикою водних ресурсів України на основі бази даних глобальної інформаційної системи FAO, сучасними методамим обґрунтування санітарно-екологічних попусків з водосховищ тощо.

Друга частина міжнародної школи проходила у вигляді круглого столу у формі дискусії.

За результатами роботи школи учасники отримали сертифікати на 18 академічних годин. Примітним є участь професора Світлани Совгіри у колективній монографії «Water Security»