Наукові здобутки професорів факультету

Вийшла з друку монографія докторів наук природничо-географічного факультету Світлани Совгіри та Валерія Миколайка «Екологоорієнтовані підходи відновлення техногенно забруднених територій і створення сталих екосистем».

Авторами викладено результати досліджень щодо відновлення техногенно забруднених територій і створення сталих екосистем. Розроблено методологію створення репрезентативних заповідних обєктів в агроландшафтах. Розглянуто проблеми та перспективи екологізації сільськогосподарського виробництва для відтворення сталих екосистем. Розкрито питання ефективного використання природно-ресурсного потенціалу сільських територій у контексті екологізації. Досліджено інноваційні екологоорієнтовані підходи у відновленні техногенно забруднених територій і розвитку сільських територій.

Бажаємо авторам подальших наукових звершень.

Участь екологів у онлайн-конференції «Екологічна безпека України в умовах воєнного часу»

5 травня екологи природничо-географічного факультету (професор Світлана Совгіра, доцент Наталія Душечкіна, викладачі Роман Подзерей, Віталій Гончарук та Тетяна Марочкіна) взяли участь у онлайн-конференції «Екологічна безпека України в умовах воєнного часу та програмі «Green economic recovery», організованих ПАЕУ за участю представників ВРУ, Міндовкілля і більшості НГО України − наразі взяли участь понад 290 учасників!

На конференції розглядалися питання «Яким є вплив війни в Україні на імплементацію Європейської політики Green Deal?», «Як разом виконати домашнє завдання в сфері еко для безперешкодного руху в ЄС?», «Як можливо запобігти тим ризикам, які виникнуть в поствоєнний період?»

Формат конференції побудований таким чином, що запрошені експерти коротко озвучили реперні точки, задавали вектори і пропонували рішення.

Участь у конференції − перший колективний brain storm у великому проекті сприяння відбудові України за участі провідних environmentalists.

Акція до Дня екологічних знань

15 квітня традиційно світова спільнота відзначає День екологічних знань. Історія цього
дня розпочалася 1992 року на Конференції ООН у Ріо-де-Жанейро. На цій конференції
вперше активно обговорювалося питання ролі екологічної освіти задля сталого розвитку
людства та його виживання.
До цієї дати приурочена акція на агробіостанції університету, яка проходила 15 квітня. У
акції взяли участь екологи (викладачі, студенти, лаборанти) разом із іншими
представниками природничо-географічного факультету.
Головною метою заходу є популяризація екологічних знань, формування екологічної
культури, надання інформації про стан екологічної безпеки та навколишнього
середовища, виховання екологічного мислення засобами практичних дій.
Варто розуміти, що День екологічних знань значимий не тільки для тих, хто працює в
сфері екологічної освіти, а й для всіх нас, адже лише від нашої поведінки залежить
безпечне життя людства.
Формуючи екологічну культуру сьогодні — зберігаємо здоров’я майбутніх поколінь!

30 років науково-дослідній лабораторії «Екологія і освіта»

Науковo-дослідна лабораторія «Екологія і освіта» є структурним підрозділом Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Діяльність лабораторії спрямована на проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з різних напрямів екології для формування екологічної свідомості, світогляду, культури у майбутніх фахівців та підвищення якості їх підготовки в галузі екології та охорони навколишнього середовища.
Координатор діяльності лабораторії − Інститут агроекології і природокористування НААН України.
З моменту створення лабораторії у 1992 році і до 2019 року її незмінним керівником була кандидат біологічних наук, доцент Гончаренко Ганна Євдокимівна. У 2019 році лабораторію очолила професора Совгіра Світлана Василівна.
Багато років поспіль співробітники лабораторії «Екологія і освіта» успішно проводять наукові дослідження, організовують експедиції з вивчення біологічного та ландшафтного різноманіття території Побужжя. Зібрані матеріали знаходять місце в щорічному збірнику наукових праць «Наукові записки екологічної лабораторії УДПУ», в монографіях, посібниках.
Досвід природоохоронної роботи екологічної лабораторії висвітлюється в періодичних виданнях, на радіо та телебаченні. Багато зусиль приділяється зміцненню матеріально-технічної бази лабораторії.
Тільки за 2021 рік: розроблено проект «Технологічні основи оптимізації збереження біорізноманіття напівприродних територій агроландшафтів середньої частини басейну річки Південний Буг»; досліджено напівприродні території агроландшафтів середньої частини басейну річки Південний Буг, основні типи місцезростання рослинності, узагальнено флористичні списки кваліфіковані за екологічними характеристиками, розроблено заходи із оптимізації збереження біорізноманіття напівприродних територій агроландшафтів шляхом вилучення з інтенсивного обробітку деградованих земель, крутосхилів, ерозійно небезпечних ділянок, заболочених територій з метою їх заліснення або залуження та створення заповідних об’єктів; розроблено та впроваджено практичні рекомендації оптимізації збереження біорізноманіття напівприродних територій та агроландшафтів середньої частини басейну річки Південний Буг.
Розробляється госпдоговірна тема «Дослідження флори, фауни та їх оселищ ТОВ «Центр практичної екології» згідно якої: здійснено оцінку впливу на біорізноманіття планової діяльності замовників для виробництва щебеню та щебеневої суміші на «Шматківському гранітному кар’єрі» Шматківського родовища гранітів та гнейсів, спрямовану на запобігання шкоди довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
В рамках проєкту міських досліджень ЛУН Місто Air (інтерактивна карта якості повітря в Україні) за ініціативи науково-дослідної лабораторії «Екологія і освіта» працює стаціонарний прилад для дослідження якості повітря(вимірювання концентрації шкідливих наддрібних часточок – PM 1, PM 2,5, PM 10).
Ведеться активна діяльність по співпраці із громадською спілкою «Професійна асоціація екологів України» («Все для перевірки Державної Екологічної інспекції: що треба знати бізнесу та як підготуватися» (січень 2021 р.) «Екологічна безпека підприємств»(квітень 2021р.) «Утворення відходів у діяльності підприємств» (червень 2021 р.), «Екологічні лабораторні вимірювання» (червень 2021 р.), «Зелена економіка: як досягти балансу» (жовтень 2021 р.)).
Співробітники лабораторії брали участь в міжнародній програмі Erasmus+ (Міждисциплінарна Європейська студія «Кращі Європейські практики з безпеки водних ресурсів задля досягнення цілей сталого розвитку» (лютий 2021 р.), Літня школа «CLIMATE CHANGE & SUSTAINABLE DEVELOPMENT: NEW CHALLENGES OF THE CENTURY» (червень 2021 р.), Осіння школа «EU Climate Leadership» (жовтень 2021 р.).
Керівник лабораторії отримав орден і почесні грамоти «За активну громадську позицію, вагомий внесок у забезпеченні розвитку і процвітання держави, сумлінну працю, високий професіоналізм, незламний патріотизм, любов до України та створення її позитивного іміджу» та «За активну життєву позицію та сумлінну працю в ім’я розвитку української держави» за підписами першого Президента України Леоніда Кравчука та очільника держави у 2005-2010 роках Віктора Ющенка.

30-років досягнень, успіхів і визнання

За досягнення у науковій сфері упродовж 30 років науково-педагогічної діяльності в університеті професора Світлану Совгіру занесено до раритетного видання «Науковці України: 30 років досягнень, успіхів і визнання». У книзі представлено науковий доробок ряду видатних вчених з галузі педагогіки, економіки, медицини, мистецтва, юриспунденції, державного управління, аграрних та технічних наук.
Видання приурочене до 30-річчя Незалежності України. У ньому відображене полотно вагомих досягнень української науки, що складається із того, що є внеском кожного науковця у загальну справу.

Meet-нарада з виробничої практики для екологів

На природничо-географічному факультеті 31.01.2022 року відбулася настановча Meet-нарада здобувачів вищої освіти з виробничої практики, які навчаються за спеціальністю 101 Екологія.

Згідно навчального плану виробнича практика здобувачів 4 курсу ОП «Екологія» (у39/3, 48 групи) проходитиме упродовж 4 тижнів із 31.01. по 25.02.2022 р. на дослідній станції тютюнництва та ДП «Уманське лісове господарство» (керівники: викладач Гончарук Віталій, доцент Вітенко Володимир).

Керівники практики ознайомили здобувачів із метою, завданням, технікою безпеки та вимогами до проходження ними практики. Запропонували для ефективного проходження практики методичні рекомендації, з якими можна ознайомитися на сайті кафедри за посиланням: https://cutt.ly/WOk4EFr

З метою обміну досвідом проведення практик на нараді виступили професор Світлана Совгіра, Роман Подзерей, які розповіли про можливі труднощі у процесі проходження практики та шляхи їх подолання.

Здобувачів ознайомили із наказом про проходження практики.

Участь екологів у Міжнародній зимовій школі Жана Моне Програми ЄС Еразмус+ «Ефективний екоменеджмент для європейського майбутнього України»

Взимку цього року здобувачі вищої освіти спеціальності 101 Екологія Ярослав Ляховський та Ростислав Печений (48 група) взяли участь у Міжнародній зимовій школі «Ефективний екоменеджмент для європейського майбутнього України  в рамках проєктів Програми ЄС ЕРАЗМУС+ Центра Європейського Союзу Жана Моне з Циклічної та Зеленої Економіки JM ECO та Жан Моне Підтримки Асоціацій EUforUA.

Учасники заходу ознайомилися з сучасними Європейськими підходами ефективного екоменеджменту, збереження та відновлення довкілля, та сталого розвитку.

Показовими були доповіді визнаних експертів у галузі екоменеджменту та захисту довкілля з університетів Європейського Союзу та України, представників Програми академічних обмінів ЄС Еразмус+, представників екологічних компаній, учасників міжнародних проектів екологічного спрямування.

Здобувачі отримали сертифікати учасників заходу.

Вітаємо Тетяну Марочкіну з отриманням Майстра спорту України!

За значні досягнення неодноразовому чемпіону з універсального бою викладачу-стажисту кафедри хімії, екології та методики їх навчання природничого-географічного факультету УДПУ імені Павла Тичини Тетяні Марочкіній присвоєне почесне спортивне звання — Майстра спорту з універсального бою.

Вітаємо Тетяну Василівну з отриманням Майстра спорту України! Бажаємо подальшого поступу вперед, досягнення поставлених цілей, невичерпної життєвої енергії, величезної сили волі і нездоланного бажання перемагати!

Чергове засідання гуртка «Оптимізація квазіприродних територій»

23 грудня на базі кафедри хімії, екології на методики їх навчання відбулося засідання наукового гуртка «Оптимізація квазіприродних територій» (керівник викладач-стажист Тетяна Марочкіна). У складі гуртка здобувачі-екологи першого курсу.

Під час заходу учасниками студентського наукового гуртка представлені доповіді, відео-матеріали та презентації щодо аналізів класифікації природнозаповідних територій та обʼєктів, обговорення принципів охорони навколишнього природного середовища України, вплив рослиних та тваринних організмів та їхніх угруповань на середовище, пояснення механізму негативного впливу кислотних дощів на лісові екосистеми, біомоніторинг забруднення поверхневих вод.

Підведено підсумки роботи гуртка за перший семестр: участь здобувачів Євгенія Галати та Олени Тарасович в Осіній школі «Стала енергетика та клімат: досвід ЄС для України» (Erasmus+), також зайняте ІІ місце Євгенієм Галатою на XXII Міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика.

Обговорено перспективи наукової роботи членів гуртка «Оптимізація квазіприродних територій» на ІІ семестр.