«Інтеграція фундаментальних та прикладних досліджень у географічній, екологічній та хімічній освіті»

23 листопада 2023 року на базі кафедри географії та методики її навчання та кафедри хімії, екології та методики їх навчання в онлайн режимі пройшла IX Всеукраїнська науково-практична інтернет-конференція: «Інтеграція фундаментальних та прикладних досліджень в географічній, екологічній та хімічній освіті».

Серед співорганізаторів наукового заходу були Інститут педагогіки НАПН України, Інститут агроекології та природокористування НААНУ, Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Центральноукраїнський державний університет імені Володимира Винниченка.

У ході конференції були обговоренні такі питання:

1. Наукові засади географічної, екологічної та хімічної освіти у ЗВО.

2. Досвід практичної екологічної, краєзнавчої діяльності та дослідної роботи з географії, хімії, біології у ЗЗСО.

3. Інноваційні технології в географічній, хімічній освіті та екологічній діяльності.

У конференції взяли участь представники освітніх та наукових закладів різних міст України зокрема:

  • Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка;
  • Уманський національний університет садівництва;
  • Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського;
  • Полтавський національний педагогічний університет імені Володимира Галактіоновича Короленка;
  • Ніжинський державний університет імені Миколи Гоголя;
  • Рівненський державний гуманітарний університет;
  • Сумський державний педагогічний університет ім. А.С. Макаренка;
  • Університет Григорія Сковороди в Переяславі;
  • Національний фармацевтичний Університет;
  • Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж;
  • Тячівський ліцей з угорською мовою навчання імені Шімона Голлоші Закарпатської області;
  • Уманська гімназія №11;
  • Уманський ліцей №3;
  • Гатненський ліцей Фастівського району Київської області;
  • Балтійський ліцей №3 Одеської області;
  • Науковий ліцей №3 Полтавської міської ради Полтавської області;
  • Бобрицька гімназія Любашівської селищної ради Одеської області;
  • Великоозерська гімназія, Камінь-Каширського району, Волинсьої області;
  • Ладижинський ліцей Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області;
  • Дмитрівський ліцей імені Т.Г. Шевченка Дмитрівської сільської ради Кіровоградської області.

Зі вступним словом до учасників конференції звернулася завідувач кафедри географії та методики її навчання професор Оксана Браславська, яка передала вітання від адміністрації факультету й, зокрема, декана природничо-географічного факультету, професора Валерія Миколайка. Оксана Володимирівна зазначила, що в своїх здобутках наука завжди базувалася на наполегливій та кропіткій праці вчених, а у досягненнях завжди покладалися на активності освітян. Також проаналізувала тенденцію розвитку сучасної науки і освіти на природничо-географічному факультеті; охарактеризувала проєкт стандарту профільної освіти що продовжує реформу «Нова українська школа», яка стартувала з першого класу 2018 року.

Під час виступів й дискусій учасники конференції висвітлювали глобальні проблеми географічної, екологічної, хімічної освіти та науки; використання інноваційних технологій у географічній, хімічній освіті та екологічній діяльності; розкривали досвід практичної екологічної і краєзнавчої діяльності та дослідної роботи з географії, хімії, екології, біології.

За результатами роботи підготовлено збірник матеріалів конференції та відзначено високий науковий рівень доповідей і повідомлень науковців, учителів, педагогів вищої школи й здобувачів вищої освіти з різних аспектів досліджуваних проблем у географії, хімії, екології, біології та освіті.

Проходження та захист виробничої практики бакалаврами-екологами

Важливе місце у формуванні професійної компетентності майбутнього еколога займає практична підготовка, яка спрямована не тільки на закріплення теоретичних курсів, але й на отримання нових знань, умінь, навичок. Основною метою практики є максимальне наближення, з одного боку – до природних та інших об’єктів досліджень, з іншого – до реальної обстановки прийняття рішень.

З 23 жовтня по 18 листопада 2023 р. здобувачі першого бакалаврського рівня у38 та 48 групи проходили виробничу практику. Для проходження виробничої практики цього року обрано Національний дендрологічний парк «Софіівка», що має потребу у вирішенні екологічних проблем.

Практичні навички набуті під час навчання в університеті максимально знадобилися студентам у заповідній установі, де їх радо зустріли. Саме там наші майбутні екологи оволоділи повним алгоритмом здійснення природоохоронної роботи, управлінської діяльності на заповідних територіях, а також передпроектної документації на здійснення різних видів діяльності на заповідних територіях.

Майстер-клас «Організація наукової роботи педагогів»

15 листопада 2023 року доктор педагогічних наук, професор Світлана Совгіра провела мастер-клас «Організація наукової роботи педагогів», де практично окреслила як успішно стати науковцем та як правильно організовувати свою наукову роботу, а саме – науковий підхід до написання статей категорії Б та публікації у міжнародних наукометричних базах даних Scopus та Web of Science.

Світлана Василівна – це педагог, фахівець, наставник, учитель, яка підготувала покоління науковців, дала їм дорогу в науковий світ. Підготувала 10 кандидатів, 2 доктори наук, 3 доктори філософії. Вона, як педагог, є яскравою, неповторною особистістю, носієм загальнолюдських цінностей, джерелом глибоких і різноманітних знань. Для своїх вихованців вона є ланцюжком, що зв’язує досвід попередніх поколінь і прогресивні ідеї, направлені на розвиток майбутнього покоління.

Науковці кафедри географії та методики її навчання отримали величезний досвід, який допоможе у професійній діяльності. Адже робота науково-педагогічного працівника ставить перед педагогами, а особливо перед молодими викладачами надзвичайно високі вимоги: постійно вчитися, удосконалюватися, адаптуватися до потреб суспільства, бути не просто інформаційним джерелом для здобувачів освіти, а стати для них помічником, модератором, який навчить самостійно приймати рішення.

Онлайн-вебінар зі здобувачами ОС «Магістр» спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) на тему: «SOFT SKILLS: виховуємо приязні взаємини в колективі»

Soft skills («мʼякі» навички, гнучкі компетентності) – це особисті характеристики, завдяки яким людина може успішно взаємодіяти в команді під час розв’язання будь-яких питань. Щоб бути висококваліфікованим спеціалістом, окрім профільної освіти, необхідно мати досвід роботи у своїй сфері та вміти працювати в команді. Саме тому, 30 жовтня 2023 року було проведено онлайн-вебінар для здобувачів освіти ОС «Магістр» спеціальності 014.06 Середня освіта (Хімія) на тему: «Soft skills: виховуємо приязні взаємини в колективі» у форматі дружньої розмови.

Під час спілкування гарант ОП Середня освіта (Хімія) Наталя Горбатюк розповіла про поняття «soft skills», що формуються протягом життя під впливом виховання і життєвого досвіду. Наприклад, хтось досконало володіє власними переживаннями з дитинства, а когось обставини змушують з часом навчитися контролювати власні емоції.

Найчастішими і найзатребуванішими гнучкими компетентностями є: вміння працювати в команді; критичне мислення; лідерство; креативність; вміння дотримуватися дедлайнів; відповідальність та дисциплінованість. Усі ці навички потрібні в будь-якій сфері нашого життя, однак для їх розвитку необхідно більше часу та терпіння.

Зустріч була наповнена запитаннями від студентів, що свідчило про їхню зацікавленість темою щодо розвитку «мʼяких» навичок.

 

 

Призове місце екологів у турнірі з шахів

24 жовтня екологи природничо-географічного факультету (викладач Владислав Парахненко, магістрант Ярослав Ляховський) взяли участь у змаганні з шахів, які проходили на базі Уманського НУС.

Змагання проходили у жорсткій конкуренції серед кандидатів майстрів спорту. Серед 16 учасників змагань наші молоді спортсмени вибороли ІІ місце.

Вітаємо наших переможців!

Нарада з виробничої практики здобувачів спеціальності 101 Екологія

23.10.2023 року відбулася настановча нарада з виробничої практики для здобувачів вищої освіти третього та четвертого курсу спеціальності 101 Екологія. Базою практики обрано Національний дендрологічний парк «Софіївка» НАН України згідно угоди про співпрацю № 48 / 19 П.

Керівник практики старший викладач Віталій Гончарук ознайомив студентів із термінами проходження, метою та сутністю практики, озвучив її завдання та дав слушні поради щодо оформлення звітної документації. Доцент Роман Подзерей наголосив на дотриманні техніки безпеки на виробництві.

На нараді були присутні викладачі-екологи, які активно долучилися до обговорення питань конференції.

Вітаємо колегу з отриманням диплома доктора філософії!

На засіданні вченої ради Уманського національного університету садівництва ректор Олена Непочатенко урочисто привітала і вручила диплом доктора філософії в галузі знань 10 Природничі науки за спеціальністю 103 Науки про Землю Владиславу Парахненку (наказ Міністерства освіти і науки України від 27 вересня 2023року Н23 № 001405 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України щодо присвоєння доктора філософії»).

Захист дисертації на тему: «Географія інвазивної флори у придорожних ландшафтах залізниць Кіровоградської області» проходив за вимогами нового «Порядку присудження ступеня доктора філософії та скасування рішення разової спеціалізованої вченої ради закладу вищої освіти, наукової установи про присудження ступеня доктора філософії». Науковий керівник – Кисельов Юрій Олександрович, доктор географічних наук, професор, завідувач кафедри геодезії, картографії і кадастру.

Колектив природничо-географічного факультету щиро вітає керівника і молодого науковця з цим науковим здобутком і бажає здоров’я, миру, щастя та подальших наукових звершень!

Презентація навчально-методичного посібника для магістрів-екологів

Для вдосконалення освітнього процесу спеціальності 101 «Екологія» ОС «Магістр» опубліковано навчально-методичний посібник «Управління ресурсно-екологічною безпекою регіону» (автор Віталій Гончарук).

У посібнику розкриваються проблеми екологічної безпеки як стану захищеності кожної окремої людини, суспільства, держави від  надмірно загрозливої екологічної небезпеки. Аналізуються методологічні засади екологічної безпеки, її витоки, суть, еволюція, інструментарій; систематизовано оцінки стану природних систем України загалом і регіонів зокрема (атмосфери, гідросфери, літосфери і біосфери), їх вплив на здоровʼя людини; визначено пріоритетні напрями державної політики щодо нейтралізації загроз екологічній безпеці України. Посібник стане у нагоді не лише науковцям, викладачам, студентам, аспірантам, а й державним службовцям, усім, хто не байдужий до світу, в якому живе.

Зі змістом посібника можна ознайомитися у бібліотеці УДПУ імені Павла Тичини.

Консультація представників академічної спільноти з ОП Екологія

12 жовтня відбулася зустріч гаранта ОП Екологія другого магістерського рівня Наталії Душечкіної та Світлани Совгіри (група забезпечення) із провідним науковцем України з екологічної та біологічної освіти доцентом кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Сергієм Скрипником, який є випускником природничо-географічного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. На зустрічі була присутня завідувач кафедри хімії, екології та методики їх навчання Наталія Горбатюк.

Обговорення стосувалося тих змін, які постануть перед освітою після перемоги України у війні. Ці зміни стосуються подальшої техногенної та екологічної безпеки, відновлення цілісності біотичних комплексів, екосистем, природоохоронних територій та багато інших проблем, для вирішення яких країні будуть потрібні високопрофесійні фахівці-екологи. Саме на цьому наголосив Сергій Скрипник.

Гарант ОП Екологія (за ОКР «магістр») Наталія Душечкіна окреслити нові умови здійснення екологічних перевірок та природоохоронних заходів в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови.

Завідувач кафедри Наталія Горбатюк щиро подякувала колегам за участь, за небайдужість до питань якісної фахової екологічної освіти, здобути яку можна в УДПУ, і відмітила, що плідна праця однодумців обов’язково дасть результат та дозволить модернізувати освітні програми з підготовки магістрів-екологів.

Лабораторна робота на підприємстві

11 жовтня викладачами кафедри хімії, екології та методики їх навчання Віталієм Гончаруком та Владиславом Парахненком проведено лабораторну роботу з дисципліни «Загальна екологія та неоекологія» для здобувачів 1 курсу першого бакалаврського рівня освіти на тему «Екологічні групи рослин». Лабораторну роботу проведено на базі дендрологічного парку «Софіївка», з якого заключено угоду та договір про співпрацю. Здобувачі ознайомилися з правилом обмежуючих або лімітуючих факторів, екологічними правилами Бергмана й Аллена. Навчилися розуміти основні екологічні закони, правила та принципи охорони довкілля та природокористування, розв’язувати проблеми у сфері захисту навколишнього середовища із застосуванням загальноприйнятих та/або стандартних підходів вітчизняного досвіду тощо.

На основі отриманих здобувачами  знань, умінь та компетентностей викладачі зможуть розкрити екологічні проблеми під час викладання інших дисциплін, зокрема «Екологія та захист рослин», «Ландшафтна екологія, «Екологія рослин».