Презентація навчально-методичного посібника для магістрів-екологів

Для вдосконалення освітнього процесу спеціальності 101 «Екологія» ОС «Магістр» опубліковано навчально-методичний посібник «Управління ресурсно-екологічною безпекою регіону» (автор Віталій Гончарук).

У посібнику розкриваються проблеми екологічної безпеки як стану захищеності кожної окремої людини, суспільства, держави від  надмірно загрозливої екологічної небезпеки. Аналізуються методологічні засади екологічної безпеки, її витоки, суть, еволюція, інструментарій; систематизовано оцінки стану природних систем України загалом і регіонів зокрема (атмосфери, гідросфери, літосфери і біосфери), їх вплив на здоровʼя людини; визначено пріоритетні напрями державної політики щодо нейтралізації загроз екологічній безпеці України. Посібник стане у нагоді не лише науковцям, викладачам, студентам, аспірантам, а й державним службовцям, усім, хто не байдужий до світу, в якому живе.

Зі змістом посібника можна ознайомитися у бібліотеці УДПУ імені Павла Тичини.

Консультація представників академічної спільноти з ОП Екологія

12 жовтня відбулася зустріч гаранта ОП Екологія другого магістерського рівня Наталії Душечкіної та Світлани Совгіри (група забезпечення) із провідним науковцем України з екологічної та біологічної освіти доцентом кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Сергієм Скрипником, який є випускником природничо-географічного факультету Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. На зустрічі була присутня завідувач кафедри хімії, екології та методики їх навчання Наталія Горбатюк.

Обговорення стосувалося тих змін, які постануть перед освітою після перемоги України у війні. Ці зміни стосуються подальшої техногенної та екологічної безпеки, відновлення цілісності біотичних комплексів, екосистем, природоохоронних територій та багато інших проблем, для вирішення яких країні будуть потрібні високопрофесійні фахівці-екологи. Саме на цьому наголосив Сергій Скрипник.

Гарант ОП Екологія (за ОКР «магістр») Наталія Душечкіна окреслити нові умови здійснення екологічних перевірок та природоохоронних заходів в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови.

Завідувач кафедри Наталія Горбатюк щиро подякувала колегам за участь, за небайдужість до питань якісної фахової екологічної освіти, здобути яку можна в УДПУ, і відмітила, що плідна праця однодумців обов’язково дасть результат та дозволить модернізувати освітні програми з підготовки магістрів-екологів.

Лабораторна робота на підприємстві

11 жовтня викладачами кафедри хімії, екології та методики їх навчання Віталієм Гончаруком та Владиславом Парахненком проведено лабораторну роботу з дисципліни «Загальна екологія та неоекологія» для здобувачів 1 курсу першого бакалаврського рівня освіти на тему «Екологічні групи рослин». Лабораторну роботу проведено на базі дендрологічного парку «Софіївка», з якого заключено угоду та договір про співпрацю. Здобувачі ознайомилися з правилом обмежуючих або лімітуючих факторів, екологічними правилами Бергмана й Аллена. Навчилися розуміти основні екологічні закони, правила та принципи охорони довкілля та природокористування, розв’язувати проблеми у сфері захисту навколишнього середовища із застосуванням загальноприйнятих та/або стандартних підходів вітчизняного досвіду тощо.

На основі отриманих здобувачами  знань, умінь та компетентностей викладачі зможуть розкрити екологічні проблеми під час викладання інших дисциплін, зокрема «Екологія та захист рослин», «Ландшафтна екологія, «Екологія рослин».

Зустріч гаранта ОП Середня освіта (Хімія) зі здобувачами ОС «Магістр» на тему: «Академічна доброчесність: нова академічна культура»

Академічна доброчесність є наріжним каменем академічної культури кожного науково-педагогічного працівника кафедри хімії, екології та методики їх навчання. Саме тому її формування у здобувачів вищої освіти під час реалізації освітнього процесу є надважливим завданням сьогодення.

10 жовтня 2023 року відбулася зустріч гаранта зі здобувачами ОП Середня освіта (Хімія) ОС «магістр» на тему: «Академічна доброчесність: нова академічна культура».

Студенти мали змогу почути про те як запобігти фальшуванню та плагіату, чому важливо підтримувати академічні стандарти, бути чесними i ретельними у наукових дослідженнях. Також під час заходу розглянуто інструменти дотримання академічної доброчесності в УДПУ імені Павла Тичини.

Пам’ятаймо, що академічна доброчесність є невід’ємною складовою освітнього процесу, дотримання її принципів впливає не лише на якість освіти, а й на формування у студентів уявлення про успіх, професійну діяльність тощо.

Обговорення пропозицій із вдосконалення ОП Екологія з магістрами-екологами другого року навчання

5 жовтня відбувалася зустріч гаранта ОП Екологія другого магістерського рівня доцента Наталії Душечкіної, групи забезпечення із здобувачами 264о та 264п груп.  Серед магістрантів був присутній Ярослав Ляховський, член проектної групи ОП Екологія.  

Під час зустрічі обговорювалися нагальні питання якості освіти та практичної підготовки здобувачів. Здобувачі другого року навчання висловлювали своє побажання із вдосконалення ОП. У результаті дійшли одностайної думки, що на сьогоднійшій день ОК та відповідні компетентності задовольняють здобувачів. Пропозиції стосувалися окремих ОК, у яких висвітлюються питання захисту навколишнього середовища, зокрема внесення змін про сучасний стан територій, які зазнали впливу воєнних дій та питань розробки заходів із їх відновлення.

Ця пропозиція враховуватиметься НПП при вдосконаленні змісту ОК.

Обговорення пропозицій із вдосконалення ОП Екологія з магістрами-екологами другого року навчання

5 жовтня відбувалася зустріч гаранта ОП Екологія другого магістерського рівня доцента Наталії Душечкіної, групи забезпечення із здобувачами 264о та 264п груп.  Серед магістрантів був присутній Ярослав Ляховський, член проектної групи ОП Екологія.  

Під час зустрічі обговорювалися нагальні питання якості освіти та практичної підготовки здобувачів. Здобувачі другого року навчання висловлювали своє побажання із вдосконалення ОП. У результаті дійшли одностайної думки, що на сьогоднійшій день ОК та відповідні компетентності задовольняють здобувачів. Пропозиції стосувалися окремих ОК, у яких висвітлюються питання захисту навколишнього середовища, зокрема внесення змін про сучасний стан територій, які зазнали впливу воєнних дій та питань розробки заходів із їх відновлення.

Ця пропозиція враховуватиметься НПП при вдосконаленні змісту ОК.

ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ СПЕЦІАЛЬНОСТІ «ЕКОЛОГІЯ» ПРОВЕДЕНО ПРАКТИЧНУ РОБОТУ ІЗ ЗАПРОШЕННЯМ ПРОВІДНОГО ФАХІВЦЯ-ЕКОЛОГА

2 жовтня на запрошення гаранта ОП Екологія другого магістерського рівня Наталії Душечкіної доцент кафедри екології та біологічної освіти Хмельницького національного університету Сергій Скрипник провів практичну роботу з дисципліни «Системний аналіз якості навколишнього середовища» на тему «Вивчення методології системного дослідження природних систем» для здобувачів груп 264о та 264п другого року навчання. На занятті розглянуто особливості здійснення системного аналізу та основи моделювання і прогнозування екологічних процесів.

Здобувачі активно брали участь у визначення якості атмосферного повітря, води та грунту за допомогою приладів. Наталія Душечкіна долучилася до проведення заняття і ознайомила здобувачів з принципом роботи кожного приладу.

 Проведене заняття є корисним для здобувачів спеціальності 101 Екологія за рахунок придбання практичного досвіду з проведення аналізу компонентів навколишнього середовища.

У подальшому планується продовження традиції запрошення фахівців-практиків і провідних науковців для проведення занять здобувачам спеціальності Екологія.

Вітаємо з отриманням вченого звання доцента!

Досягаючи певних висот у науці, людина стає не лише освіченішою, але мудрішою. І немає різниці між учнем, який склав свій перший іспит, студентом, який отримав диплом, чи вченим, який захистив дисертацію.

Здобуття наукового ступеня – це свято. Присвоєння вченого звання – подвійне свято для будь-якого науковця!

Наказом Міністерства освіти і науки України від 23.08.2023 №013740 «Про затвердження рішень Атестаційної колегії Міністерства освіти і науки України щодо присвоєння вчених звань і присудження наукових ступенів з присвоєнням вченого звання доцента» нашому колезі Роману Вікторовичу Подзерею присвоєно вчене звання доцента кафедри хімії, екології та методики їх навчання.

Колектив природничо-географічного факультету щиро вітає Романа Подзерея з присвоєнням вченого звання та бажає свіжих сил для нових звершень, творчих успіхів у професійній діяльності, родинної злагоди, добробуту та надійних партнерів у добрих справах.

ІВЕНТ З АКАДЕМІЧНОЇ ДОБРОЧЕСНОСТІ

20 вересня 2023 року організовано івент на тему: «Академічна доброчесність в Уманському державному педагогічному університеті імені Павла Тичини». Модератором виступив гарант освітньої програми Екологія, доцент Роман Подзерей. У заході взяли участь члени проєктної групи (викладач-стажист Владислав Парахненко, старший викладач Тетяна Новікова) та здобувачі вищої освіти першого (бакалаврського) рівня спеціальності 101 Екологія. Під час зустрічі розглянуто питання нормативної документації УДПУ, а саме: Кодекс академічної доброчесності, Положення про групу сприяння академічній доброчесності УДПУ, Положення про політику та процедури врегулювання конфліктних ситуацій.

Основним аспектом зустрічі була загальна координація дотримання академічної доброчесності та етики академічних взаємовідносин як елемента внутрішньої системи забезпечення якості освітньої діяльності та вищої освіти, а також наукової діяльності в університеті.

Учасників ознайомлено з сучасними технологіями недопущення проявів академічної недоброчесності, зокрема ефективної системи запобігання та виявлення академічного плагіату, фабрикації, фальсифікації в роботах здобувачів вищої освіти.

Зустріч магістрантів з гарантом ОП Середня освіта (Хімія) щодо альтернативи у виборі навчальних дисциплін

Формування індивідуальної освітньої траєкторії здобувача освіти шляхом вибору навчальних дисциплін (вибіркові дисципліни у розрізі освітньої програми) – невід’ємна складова освітнього процесу, адже такий вибір здійснюється за уподобаннями кожного студента. 

19 вересня 2023 року відбулася зустріч гаранта ОП Середня освіта (Хімія) Наталії Горбатюк, викладачів кафедри та здобувачів вищої освіти ОС «Магістр» першого року навчання щодо вибору дисциплін з вибіркового циклу ОП.

Гарант провела роз’яснювальну роботу щодо порядку вибору дисциплін («Положення про порядок вільного вибору навчальних дисциплін здобувачами вищої освіти в УДПУ»), представила зміст і компетентності, які формуються у студентів під час їх вивчення. З переліком дисциплін вільного вибору за спеціальністю (освітньою програмою), їх робочими програмами і силабусами студенти можуть ознайомитись на електронній сторінці кафедри.